امروز در رایاسئو در نظر داریم در رابطه با سئوی منفی و تاثیر آن بر روی لینک ها، محتوا و سیگنال های کاربر و باورهای صحیح و غلط در رابطه با سئوی منفی صحبت نماییم.

سئوی مثبت

سئوی مثبت به هر تاکتیکی گفته می شود که از قصد برای اثرگذاری مثبت بر روی رنک سایت یا نشانی وب، با کار بر روی لینک ها، محتوا یا سیگنال های کاربری ایجاد شده باشد.

سئوی منفی

سئوی منفی هرگونه تاکتیکی است که از قصد انجام شده و تاثیر منفی بر روی رنک و رتبه URL و host Domain دارد، سئوی منفی نیز با کار بر روی لینک ها، محتوا یا سیگنال های کاربری ایجاد می شود. اما گوگل می گوید سئوی منفی یک کلمه واقعی واقعی نیست! متاسفانه، گوگل در این مورد کاملا صادق نیست!

اگر شما می توانید به صورت تصادفی، با تغییر یک متغیر به رنک و رتبه سایت خود آسیب بزنید، در این صورت منطقی است که وقتی فردی خارجی هم همین متغیر مرتبط با سایت شما را تغییر دهد، می تواند منجر به کاهش رنک و رتبه شما یا حتی خارج شدن شما از ایندکس موتور جستجو شود.

به مرور زمان، گوگل سعی می کند جلوی به بار آوردن خرابی های زیاد توسط برخی تاکتیک های خاص را بگیرد، اما باز هم هیچوقت کاملا موفق نمی شود. در این مقاله می توانید نظر گوگل را در رابطه با سئو منفی بخوانید:

گوگل به سختی کار می کند تا اجازه ندهد وبمسترهای دیگر به رنک و رتبه شما آسیب زده یا سایت شما را از فهرست بندی خارج کنند. اگر اگر نگران سایت های دیگری هستید که به شما لینک داده اند، به شما پیشنهاد می کنیم با وبمستر سایت مورد نظر تماس بگیرید و از او دلیل این کار را بپرسید و در صورتی که آن سایت از رتبه و رنک خوبی برخوردار نیست از آنها بخواهید آن لینک را حذف نمایند. گوگل تنها اطلاعات منتشر شده بر روی وب را یکپارچه کرده و سامان دهی می کند؛ اما محتوای این صفحات را کنترل نمی کند. به نظر می رسد گوگل در نظر دارد در آینده نه چندان دور تایید کند که برخی تکنیک های سئوی منفی وجود دارند و بر روی سایت ها ممکن است تاثیرات ناخوشایندی داشته باشد.

آیا سئوی منفی همان سئوی کلاه سیاه است؟

اگر بخواهیم پاسخ این سوال را با توجه به قوانین و مقررات گوگل بدهیم، باید بگوییم که گوگل تقریبا همیشه اکثر تاکتیک هایی که حالت تقلب دارند و از قوانین خود گوگل پیروی نکرده اند را تاکتیک کلاه سیاه به حساب می آورد.

بهتر است ابتدا یک طبقه بندی انجام دهیم. من “کلاه سفید” را وبمستری در نظر می گیرم که مقررات و قوانین نوشته شده موتورهای جستجو را دنبال می کند. در حالی که “کلاه سیاه” وبمستری است که با توجه به تجربیات خود و دیگران کار می کند و اصلا توجهی به قوانین گوگل ندارد وی روشی راحت را با بازدهی بالا انجام می دهد و توجهی به آینده سئو سایت ندارد.

اگر قوانین و مقررات موتور جستجو به شما بگوید نباید برخی از لینک ها را بخرید، یک کاربر کلاه سفید همیشه تلاش خواهد کرد که این مدل لینک ها را نخرد، در حالی که کاربر کلاه سیاه بسته به مفید بودن یا نبودن خرید لینک تصمیم گیری می کند.

البته برای پاسخ به این سوال یک نکته هم وجود دارد. اینکه همه تاکتیک های سئوی منفی الزاما کلاه سیاه نیستند (مثلا، پیشنهاد دادن به وبمسترها برای تغییر لینک یک ابزار در سایت شما، به ابزاری دیگر که مرتبط تر است و ارزش بیشتری برای لینک دهی دارد.) در این مثال، هدف شما این است که به صورت همزمان به رنک و رتبه رقیب خود آسیب بزنید در حالی که رنک و رتبه سایت خود را بهبود بخشید.

باید به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات، به بیشتر تاکتیک های مثبت سئو، برچسب “کلاه سیاه” می زنند و برخی تاکتیک هایی که بالفطره “کلاه سیاه” هستند، مانند کلاکینگ، را جزو تکنیک های کلاه سیاه به حساب نمی آورند و به آنها نام های شیک تری مثل Deleting the Internet Protocol  می دهند.

 

آیا سئوی منفی همان هک کردن است؟

بستگی دارد. برخی می گویند سئوی منفی و هک، دو مثلثی هستند که یک مربع را شکل می دهند و با هم ارتباط دارند. به عبارتی دیگر، خصوصیات مشترکی دارند اما عینا یکسان نیستند. بیایید با استفاده از دیکشنری Merriam-Webster، هکر را فردی تعریف کنیم که به صورت غیرقانونی به اطلاعات یک سیستم کامپیوتر دسترسی پیدا می کند.

اگر بخواهیم مطلب را به شکل ریاضی حل کنیم، باید بپرسیم “آیا هر دو مثلثی تشکیل یک مربع می دهند؟”

از آنجا که یک تاکتیک می تواند نحوه نمایش یا عملکرد یک سایت را تغییر دهد یا دسترسی غیرمجازی را ایجاد کند، می تواند بسته به ملاحظات خاصی هک به حساب آید. بسته به فرهنگ و قوانین مختلف، تعاریف و رویکردهای متفاوتی نسبت به یک مفهوم وجود دارد. برای مثال، در برخی کشورها رویکرد سفت و سخت تری نسبت به دسترسی غیرمجاز وجود دارد در حالی که در نقاط دیگر ممکن است آنقدرها به دستکاری اطلاعات حساس نباشند.

می خواهم از سه بخشی که به نظر خودم، اصلی ترین قسمت های سئو سایت هستند صحبت کنم و برخی تکنیک های منفی سئو را در رابطه با آنها توضیح دهم.

تاثیر لینک ها در سئوی منفی

  • ارسال ده ها هزار لینک بد به یک URL. این کار تقریبا هیچوقت نمی تواند هک محسوب شود.
  • خرید لینک از شبکه های خارجی/سوخته با انکرتکست های دقیقا یکسان. مجددا با این کار هم تنها لینک ها در وب سایت قرار می گیرند، بنابراین به احتمال زیاد هک محسوب نمی شود. شبکه سوخته به گروهی از وب سایت ها گفته می شود که همگی به صورت دستی پنالتی گرفته اند (جریمه گوگل). شبکه خارجی نیز گروهی از وب سایت ها هستند که به هم مرتبط هستند و به صورت عمومی منشن می شوند (به آنها اشاره می شود). یک شبکه خارجی معمولا تبدیل به شبکه سوخته می شود.

تاثیر تولید محتوا در سئوی منفی

  • کامنت گذاشتن اسپم با هدف تغییر قالب محتوا یا استفاده از عبارت کلیدی درون صفحه یکی از این موارد است. جالب است بدانید که از آنجا که تاکتیک “استفاده بیش از حد از عبارت کلیدی” قیافه وب سایت را عوض می کند، با اینکه محتوای تزریقی نیست، اما برخی از افراد آنرا هک به حساب می آورند، مخصوصا اگر این کار در مقیاس بزرگ انجام شود. هرچند، من این کار را هک به حساب نمی آورم، چرا که نظر گذاشتن، یک مسئله قابل پیش بینی است.
  • فهرست بندی URLهای شامل محتوای بد به دلیل نقص سیستم مدیریت محتوا (CMS). اگر محتوایی واقعا به CMS تزریق شود، بله هک محسوب می شود. اما اگر به دلیل درک غلط از گوگل، تصور شود که محتوایی در CMS موجود است اما واقعا موجود نداشته باشد، به نظر من هک نیست.
  • هات لینکینگ (سرقت پهنای باند) بزرگ ترین تصاویر رقبا با تلاش برای هدر دادن پهنای باند، به وجود آوردن مشکلاتی برای پهنای باند و در نهایت پایین آوردن سرعت سایت. هرکسی نظری در رابطه با این کار دارد، اما به نظر من این کار هم هک نیست. البته بسته به مقیاسی که این کارها انجام می شوند و با توجه به اهداف پشت آن، می توانند هک محسوب شوند.

آیا سئوی منفی قانونی است؟

من قاضی نیستم و اصلا هم نمی خواهم مشاوره حقوقی بدهم، اما این سوال برای من هم معمولا پیش می آید. سئوی منفی مبحث جدیدی نیست و هرچه این کار مشابهت بیشتری به هک داشته باشد، کمتر قانونی است. بنابراین، بهتر است تا جای ممکن از هک دوری کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn