5 پرسش سئو از ماری هاینس: تغییرات الگوریتم‌ها و مجازات های گوگل و نکاتی حرفه‌ای برای صاحبان وبسایت ها

این هفته مقاله‌ای ویژه را برای شما کاربران عزیز رایاسئو آماده کرده‌ایم. در این مقاله با توجه به صحبت های ماری هاینس، کارشناس تغییرات الگوریتم و مجازات های گوگل به سؤالاتی درباره‌ی روش‌های آگاهی از مجازات های گوگل و رفع مجازات های گوگل که ممکن است سایت شما با آنها مواجه شود، پاسخ داده می شود.

ماری هاینس از سال 2008 در حال همکاری با صاحبان سایت‌هایی است که توسط الگوریتم گوگل رشد منفی داشته‌اند. او همچنین به دلیل آشنایی با مجازات های گوگل شهرت زیادی دارد و البته نویسنده و سخنران فوق العاده‌ای در زمینه‌ی سئو سایت است. با رایاسئو همراه باشید تا پاسخ سوالاتی در این زمینه را بخوانید.

 1. مجازات یا الگوریتم مورد علاقهی شما چیست؟ اگر میتوانستید یک چیز در مورد مجازات های گوگل و الگوریتمهای گوگل را برای صاحبان سایت تشریح کنید؟

از استفاده از ترفندها و روش‌های دور زدن گوگل برای گرفتن رتبه‌ی بهتر خودداری نمایید! اگر بیش از چند سال است که کار سئو انجام می‌دهید، پس روزهایی را به خاطر می‌آورید که با نوشتن مقاله‌ای متوسط و افزودن لینک‌هایی قدرتمند به رتبه‌ای بالا دست پیدا می‌کردید. هرچند هنوز لینک‌ها برای الگوریتم گوگل مهم هستند، اما گوگل واقعاً در درک اینکه کدام لینک‌ها ارزش واقعی دارند و کدام لینک‌ها تنها برای سئو هستند بسیار موفق عمل می‌کند.

هنوز هم می‌بینم که افراد به دنبال ترفندهایی برای بالا بردن رتبه‌ی خود در گوگل هستند، فرقی ندارد که این روش ساخت لینک باشد یا استفاده از دامنه‌های منقضی شده و غیره همه این روش ها مضر هستند.

چیزی که در حال حاضر برای سایت شما مفید است، فراهم کردن اطلاعاتی کامل در مورد سایت‌هایی است که با آن‌ها رقابت می‌کنید. اگر صفحات شما اساساً شبیه به آن‌ها باشد، بدون توجه به تلاش، شهرت نام تجاری و اعتبار کار، نمی‌توانید به رتبه‌ای مناسب دست پیدا کنید.

 1. کدامیک از مجازات های گوگل بیشتر برای سایتها اعمال میشود؟

در حقیقت در سال‌های اخیر مثل گذشته مجازات‌ها به صورت دستی اعمال نمی شوند. سال 2012، تقریباً هر روز ایمیلی به دستم می‌رسید که در آن کسی به کمکم برای برداشتن یک مجازات نیاز داشت. اما حالا، فقط چند درخواست برای کمک به رفع مجازات‌ها در سال به دستم می‌رسد.

اکثر مجازات‌هایی که به طور دستی اعمال شده و از من برای رفع آن درخواست می‌شود، مجازات تولید هرزنامه (اسپم) خالص است. اگر سایت شما با مجازات هرزنامه خالص روبرو شود، نشانه‌ی بدی برای شماست. معمولاً سایت‌هایی که با این مجازات روبرو می‌شوند، قابل بازیابی نیستند، هرچند توانسته‌ایم چند سایت را دوباره بازیابی کنیم.

در یک سال گذشته فقط چند اعمال مجازات دستی برای لینک‌های غیر طبیعی ایجاد شده است. به نظر من این مورد هم به این خاطر آن است که گوگل اعتماد زیادی به تواناییش برای در نظر نگرفتن لینک‌ها با استفاده از الگوریتم دارد. مواردی که مشاهده کرده‌ام هم مربوط به سایت‌هایی بوده است که در کار خرید و فروش لینک بوده‌اند.

چیزی که این روزها بیشتر مشاهده می‌شود، مشکلات الگوریتمی است. هر چند به طور فنی این موارد مجازات های گوگل محسوب نمی‌شوند اما بسیار مشابه آن به نظر می‌رسند. اگر رتبه‌ی سایت شما برای کلمه‌ی کلیدی اصلی شما بسیار بالا بود و سپس با تغییر الگوریتم، سایت‌های دیگر رتبه‌ی بالاتری به دست آوردند، این تغییر برای شما نوعی مجازات به نظر می‌رسد.

ما توانسته‌ایم به چند سایت برای بازیابی رتبه پس از تغییر الگوریتم کمک کنیم اما فقط یک کار برای بهبود وجود دارد؛ باید کیفیت سایت را بر اساس الگوریتم جدید افزایش داده و رشد مجدد سایت را پس از این کاهش مشاهده کنید.

 1. بهترین روشی که به صاحبان سایت نشان میدهد که توسط گوگل مجازات شدهاند چیست؟

اگر فکر می‌گنید که توسط گوگل مجازات شده‌اید، می‌توانید به کنسول جستجوی گوگل (نسخه‌ی قدیمی، نه نسخه‌ی آزمایشی جدید) مراجعه کرده و سپس به قسمت ترافیک جستجو، بخش اعمال دستی بروید. مجازات‌های شما در این قسمت قابل مشاهده است.

اگر فکر می‌کنید که تحت تأثیر یک به روز رسانی الگوریتم قرار گرفته‌اید، تشخیص آن سخت است. پیشنهاد من به شما بررسی ترافیک ورودی از بخش ترافیک گوگل است. برای این کار، در گوگل آنالیتیکس به بخش Acquisition، سپس All Traffic و پس از آن Source/Medium رفته و Google organic traffic را انتخاب کنید. آمار موجود را بررسی کرده و ببینید که تغییر محسوسی در آن ایجاد شده است یا نه، اگر آمارتان کاهش شدیدی داشته، احتمال اثر گذاری الگوریتم وجود دارد.

گاهی اوقات تشخیص اثر گذاری یک به روز رسانی الگوریتم بر سایت کار سختی است. در برخی موارد، تغییرات فصلی بر آمار شما اثر می‌گذارد. یا ممکن است که آغاز به کار رقیبی باعث کاهش رتبه‌ی شما شده باشد. کاهش ترافیک سایت همیشه به دلیل اعمال مجازات های گوگل نیست.

 1. فرآیند کلی رفع مجازات و بازگشت به وضعیت قبلی در گوگل چگونه است؟ آیا یک مجازات واقعاً برای همیشه رفع میشود؟

پاسخ به این سؤال به مجازات اعمال شده بر روی سایت بستگی دارد. به گفته‌ی گوگل همه‌ی اعمال مجازات‌های دستی قابل رفع هستند. هر چند رفع یک مجازات دستی همواره منجر به بهبود رتبه نمی‌شود. اگر شما برای لینک‌های غیر طبیعی مجازات شده‌اید، زمانی که آن لینک‌ها را حذف کرده و یا تغییر دهید، به این معنی نیست که به رتبه‌ی سابق خود باز می‌گردید. در اکثر موارد، پس از رفع مجازات که در اثر ایجاد لینک‌های غیر طبیعی رخ داده بوده است، رتبه به خوبی زمانی که سایت مجازات نشده، نخواهد شد.

اگر مشکلی با الگوریتم‌ها دارید، امکان بازگشت در بسیاری از موارد وجود دارد، اما نیاز به تلاش و صرف زمان زیادی دارید.

ما همواره توصیه می‌کنیم که با دنبال کردن موارد زیر زمینه‌های بهبود را پیدا کنید:

 • بررسی فنی کامل سایت، شامل بررسی سرعت بارگذاری صفحه
 • مرور سایت از نگاه راهنمای کیفیت گوگل
 • نگاهی بی‌طرفانه به رقبا برای مشاهده‌ی برتری و ضعف سایت شما نسبت به آن‌ها

 

 1. سه نکته برای دارندگان سایت با در نظر گرفتن مجازات های گوگل و الگوریتمهای گوگل بگویید:

 

 1. اعمال مجازات دستی تقریباً همیشه برای سایتهایی انجام میشود که قوانین را به شدت نقض کرده باشند.

اگر شما چند لینک، یا فقط دو صفحه دارید که می‌توانند راهی مخفی برای ورود به صفحات دیگر باشند، یا مقدار کمی محتوای کپی برداری شده دارید، نیازی نیست که نگران اعمال مجازات دستی باشید.

 1. به ارزشی که رقبای شما به جستجوگرها میدهند بیشتر توجه کنید.

اگر هدف گوگل نشان دادن بهترین نتایج به جستجو کنندگان باشد، پس باید شما بهترین نتیجه باشید. بسیار سخت است که به سایت خود نگاه کنید و معایب آن را ببینید. این مورد بیشتر در بررسی سایت اتفاق می‌افتد. معمولاً ما به شما خواهیم گفت که «ببین، رقیب شما صفحه‌ای بهتر دارد زیرا در آن راهنمای خرید، تصاویر بیشتر، ویدیویی برای آموزش استفاده از محصول و بررسی تخصصی اختصاصی دارد.» حتی در مواردی که سایت رقیب به شکلی واضح بهتر است، مشتریان ما نمی‌توانند برتری آن را نسبت به سایت خود مشاهده کنند.

 1. جستجو برای مقیاسی که سئو در آن پیروز است را متوقف کنید.

اگر به دنبال راهی برای به دست آوردن صدها یا هزاران لینک هستید، شانس خوبی دارید که از اسکیمای لینک گوگل برای دیده شدن استفاده کنید. اگر به دنبال ساخت صفحه‌ای هستید که برای هر یک از شهرهای امریکا رتبه‌ی خوبی داشته باشد، می‌توانید از اسکیمای doorway استفاده کنید. اگر در زمینه‌ی تولید یک محصول فعالیت می‌کنید، می‌توانید میلیون‌ها محصول جدید را معرفی کنید، البته انتظار رتبه‌ی خوبی برای همه‌ی این محصولات نداشته باشید! مگر اینکه صفحات شما از همه‌ی صفحات موجود بهتر باشند.

در انتهای این مقاله امیدواریم این مطلب در رابطه با مجازات های گوگل توسط تیم رایاسئو تهیه شده بود به شما کمک کرده باشد تا درگیر این مجازات ها نشوید. یا چگونه تشخیص دهید که دچار مجازات گوگل شده اید، در صورت مواجهه بدانید که باید چگونه برای رفع آن اقدام کنید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn