ابزارهای بررسی محبوبیت کلمات کلیدی

در این مقاله کیفیت ابزارهای بررسی محبوبیت کلمات کلیدی با داده‌های یافته شده از نتایج جستجوی گوگل و داده‌های حاصل از کنسول جستجوی گوگل (GSC) مورد بررسی قرار گرفته است. هدف از نگارش این مقاله تجزیه و تحلیل همه جانبه‌ی مسئله نیست، بلکه از اطلاعات هفت وبسایت برای این مقایسه استفاده شده است. برای اطمینان از این که اطلاعات جمع آوری شده جامع هستند، داده‌ها از هفت سایت امریکایی و انگلیسی در زمینه‌های کاری مختلف انتخاب شده‌اند. گروه تخصصی رایاسئو در زمینه سئو سایت از صفر تا صد در کنار شماست.

روش کار

 1. دسته بندی سایت‌های مورد بررسی

برای انتخاب سایت‌ها، از دسته بندی‌های برتر SimilarWeb استفاده کرده‌ایم. این دسته بندی شامل موارد زیر است:

 • هنر و سرگرمی
 • خودرو و وسایل نقلیه
 • تجارت و صنعت
 • خانه و باغ
 • تفریح و وقت گذرانی
 • فروشگاهی
 • مرجع

 

 1. جمع آوری داده‌های GSC مربوط به هریک از سایت‌ها

داده‌های کنسول جستجوی گوگل با استفاده از برنامه نویسی و نرم افزار Jupyter notebook جمع آوری شده است. Jupyter notebook نرم افزار متن باز و تحت وب است که امکان اشتراک اسناد را فراهم می‌آورد که قابلیت استخراج داده‌های سایت از گوگل آنالیتیکس را داراست.

 1. رتبه‌بندی کلمات کلیدی یک صفحه‌ی داخلی برای هر یک از سایت‌ها

از آنجا که در صفحه‌ی اول هر سایت، تعداد زیادی کلمه‌ی کلیدی وجود دارد، ممکن است کلمات کلیدی موجود در آن منعکس کننده‌ی محتوای واقعی سایت نباشند، از این رو صفحه‌ای پایدار از هر سایت را برای رده بندی انتخاب می‌کنیم که با محتوای اصلی سایت بیشترین ارتباط را داشته باشد. این مورد به واقعیت نیز نزدیک‌تر است زیرا کاربران کلمات کلیدی مربوط به محتوا را جستجو می‌کنند.

تصویر پایین مثالی از رده بندی صفحه‌ی اول سایت است که در آن کلمات کلیدی بسیاری وجود دارند اما برخی از آن‌ها ارتباط مستقیمی با محتوای سایت ندارند.

برای هر صفحه یک «کلید واژه اصلی» انتخاب شده است. به طور کلی کلید واژه اصلی به کلمه‌ی کلیدی محبوبی گفته می‌شود که حجم جستجوی بالایی دارد.

 1. در ابزارهای مختلف بررسی کلمات کلیدی، آن را جستجو کرده و کلید واژه اصلی را پیدا کردیم

در ادامه، از کلید واژه اصلی‌ی انتخاب شده در مرحله‌ی قبل برای جستجوی کلمه‌ی کلیدی در سه ابزار اصلی Ahrefs، Moz و SEMrush استفاده کردیم.

در ادامه تعداد نتایج حاصله از هر ابزار آورده شده است. به علاوه، برای هر کلید واژه اصلی، موارد مربوط به دو قسمت «دیگران نیز جستجو کرده‌اند» و «جستجوهای مرتبط» در جستجوگر گوگل را (با توجه به کشور مربوطه) استخراج کرده‌ایم، که با افزوده شدن به تعداد نتایج، مبنایی برای آنچه میخواهیم را در اختیار ما قرار می‌دهد.

پس از آن میانگین تعداد کلمات کلیدی مربوط به هر ابزار را جمع آوری کرده‌ایم:

 1. پردازش داده‌ها

در ادامه هریک از کلمات جستجو شده برای هر منبع و سایت را با استفاده از تکنیک‌های پردازش زبان به ساختار ریشه‌ای آن تبدیل کرده‌ایم (مثلاً تبدیل دویدن به دو)، عبارات اضافی نظیر «یک» و «این» را حذف کردیم و سپس کلمات را دسته بندی کرده‌ایم.

پس از آن با تقسیم تعداد واژه‌های منحصر بفرد به تعداد کل واژه‌های موجود در هر ابزار، درصد واژه را محاسبه کرده‌ایم. این کار امکان بررسی و مقایسه‌ی داده‌ها را فراهم می‌کند.

در جدول زیر، SEMrush دارای بیشترین درصد واژه‌های منحصر بفرد در جستجوهای پیشنهادی است.

این مورد از این جهت اهمیت دارد که اگر در 1000 کلمه‌ی کلیدی 70 درصد نتایج منحصر بفرد باشد، به این معنی است که اساساً 300 کلمه‌ی کلیدی منحصر بفرد نبوده است.

ورود به فضای برداری

پس از به کارگیری روش آنالیزی پیشین، تصمیم گرفیتم که عبارات جستجو شده را به بردارهای فضایی تبدیل کنیم تا تغییرات آن در ابزارهای مختلف را به صورت بصری مشاهده کنیم.

برای تبدیل به فضای برداری از روشی به نام بردارهای کلمات که به دو بعد (x و y) کاهش یافته، با استفاده از تکنیک جایگشت توزیع تصادفی همسایه (TSNE) در زبان پایتون استفاده کرده‌ایم. اگر با این روش‌ها آشنا نیستید نگران نباشید، اساس این روش‌ها تبدیل حروف به عدد است.

تبدیل کلمات به اعداد امکان پردازش، آنالیز و رسم کلمات را می‌دهد. با رسم مقادیر حاصل شده به شکل بردارهای فضایی، تصویری واضح از ارتباط میان کلمات کلیدی را خواهیم داشت. هر چه نقاط به هم نزدیک‌تر باشند، ارتباط کلمات کلیدی بیشتر و هر چه دورتر باشند ارتباط آن‌ها کمتر است.

بررسی سایت های فروشگاهی

این مثالی از یک مورد است که Moz برای آن 1000 نتیجه دارد، در حالی که حجم جستجو و تنوع کلمات کلیدی جستجو شده بسیار کم است. علت این موضوع این است که Moz از شیوه‌ی یافتن اصل کلمه به جای یافتن عبارات هم معنی استفاده می‌کند.

بررسی سایت های خودرو و وسایل نقلیه

مشاهده می‌شود که Moz و Ahrefs این واژه‌ی مهم را به خوبی پوشش می‌دهند. Moz با تطابق 34 درصدی واژه‌های حاصل از کنسول جستجوی گوگل بهترین نتیجه را می‌دهد. Moz به صورت پیشفرض تعداد نتایج را دو برابر Ahrefs می‌کند.

بررسی سایت های اینترنت و مخابرات

در این موضوع، SEMrush دارای حدود 5000 نتیجه است. اکثر ابزارها نتایجی نزدیک به کلید واژه اصلی داشته‌اند، هرچند روش SEMrush تعداد زیادی نقطه تولید کرده که به طور بالقوه نامربوط هستند.

تجزیه و تحلیل

سئو کاران خبره به خوبی می‌دانند که ابزار دقیقی برای بررسی کامل کلمات کلیدی وجود ندارد. در نتیجه بنا بر داده‌ی مورد بررسی، نیاز به استفاده از ابزارهای مناسب است.

در ادامه دو مورد اصلی بررسی شده برای هر ابزار را می‌بینید:

 • داده‌ی کلمه کلیدی مورد جستجو و تعداد آن در نتایج یکتا
 • نزدیکی مفهومی کلمات کلیدی یافته شده که کاربران واقعی از آن برای یافتن صفحات استفاده می‌کنند

Moz

هر چند Moz از نظر تعداد واژه‌ها نتایج قابل توجهی داشته است اما کیفیت و ارتباط کلی نتایج در برخی از موارد ضعیف بوده است.

Ahrefs

Ahrefs با تولید نتایج با دقت مناسب، همراه با کمترین تعداد نتیجه‌ی نامربوط به عبارت جستجو شده، عملکرد مناسب دارد.

SEMrush

SENrush با دارا بودن 90 درصد کلمه‌ی کلیدی منحصر بفرد عملکرد بسیار خوبی داشته است، این در حالی است که نتایج آن از نظر تطابق با نتایج حاصل از GSC نیز با Ahrefs قابل رقابت است.

گوگل: دیگران جستجو کرده‌اند / نتایج مشابه

این نتایج بسیار جذاب هستند زیرا به مفهوم موردی در رابطه با جستجوی کاربر بسیار نزدیک هستند و ممکن است پاسخ جستجوی کاربر باشند.

نتیجه گیری

آشنایی با ابزارهایی که بهترین داده‌ها را در مورد مشتریان جمع آوری می‌کنند، خصوصاً برای کسب و کارهای کوچک و خانگی، بسیار مهم است. در این مقاله که در گروه رایاسئو تهیه شده است، برخی از نقاط ضعف و قوت تعدادی از ابزارهای بررسی کلمات کلیدی بررسی شده است. امیدوارم که این مقاله رویکردی مناسب برای تجزیه و تحلیل وبسایت شما باشد، و به بهبود سئو وب سایت شما در آینده کمک کند.

ابزارهای بررسی کلمات کلیدی به طور پیوسته در حال پیشرفت هستند و سازندگان آن همواره به دنبال راهکارهایی برای درک بهتر داده‌های حاصل از آن هستند. استفاده‌ی مناسب هر ابزار، در زمینه‌هایی که بهترین کارایی را دارند به ما در یافتن نتایج قابل اعتماد و دقیق کمک می‌کند. البته شما نباید به ابزارهای بررسی شده در این مقاله بسنده کنید و برای داشتن سایتی با سئو مناسب، باید از همه‌ی ابزارهای موجود، خصوصاً ابزارهای جدید بهره ببرید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn