چگونه هدف جستجو کننده را درک کنیم و از آن برای بالا بردن رتبه سئو استفاده کنیم

درک صحیح هدف فرد جستجو کننده از کلمه‌ی کلیدی مورد استفاده‌ی او فرآیند بالا بردن رتبه سئو سایت را بسیار بهینه‌تر کرده و اثر مثبتی بر رتبه‌ی سایت شما دارد. در ادامه به چگونگی دسته بندی و درک هدف جستجو بر مبنای کلمه‌ی کلیدی و ارتقاء سئو سایت نگاهی خواهیم داشت.

موتورهای جستجو برای نشان دادن نتایجی که به عبارت جستجو شده توسط کاربر نزدیک هستند، طراحی و راه اندازی شده‌اند. کمپین‌های بالا بردن رتبه سئو هوشمندانه بر اساس درک درست هدف کاربران از جستجوی عبارات مربوط به صنایع، محصولات و خدمات شما پیش می‌روند.

نکته‌ی کلیدی در این موضوع درک صحیح هدف کاربر از جستجوی کلمه‌ی کلیدی خاصی است که استفاده کرده است. کاربر به دنبال یافتن اطلاعات خاصی است و موتورهای جستجو نیز الگوریتم‌های پیشرفته و ترافیک محتوایی بالایی که برای آنالیز دارند، در جهت یافتن بهترین نتایج مربوط به کلمه‌ی کلیدی جستجو شده استفاده می‌کنند.

درک دقیق گستره‌ی وسیعی از دسته بندی‌های محتوایی مورد نظر کاربر، موضوعی مهم برای بهینه سازی محتوای سایت برای موتورهای جستجو است. استراتژی تولید کننده‌ی محتوا باید به گونه‌ای باشد که به جای هدف قرار دادن یک کلمه‌ی کلیدی خاص، محتوای مورد اشاره‌ی آن را فراهم کند.

در این مقاله، نگاهی خواهیم داشت به نحوه‌ی درک و دسته بندی کلمات کلیدی و محتوای پشت آن برای بالا بردن رتبه سئو ، موضوعی که بنیانی محکم برای بهینه سازی موتورهای جستجو و تولید محتوای هدفمند است. با در اختیار داشتن محتوای هدفمند، امکان توسعه‌ی کسب و کار و افزایش بازدید وبسایت وجود دارد. در این مقاله که توسط تیم رایاسئو تهیه شده است به بررسی هدف جستجوگر و درک آن برای بالا بردن رتبه‌ی سئو صحبت می شود. با ما تا انهای مقاله همراه باشید.

درک هدف جستجو کننده و تاثیر آن بر بالا بردن رتبه‌ سئو 

در بسیاری از موارد، بازاریابی از طریق موتورهای جستجو با سئو یا روش‌های تجاری ساده انجام می‌شود. مثلاً اگر شما در یک شهر کوچک مغازه‌ی لوله‌کشی داشته باشید و کاربری عبارت «لوله کش» را همراه با نام شهر جستجو کند، به احتمال بسیار زیاد نام شما اولین مورد در صفحه‌ی نتایج است و به راحتی از رقبای خود سبقت گرفته و به نتیجه‌ي دلخواه دست خواهید یافت.

متأسفانه تنها در موارد این چنینی شانس بالایی برای قرار داشتن در صدر نتایج جستجو وجود دارد. تجارت وادی رقابت است و برای موفقیت به بهبود مستمر محتوای سایت نیاز است. بسیاری از کسب و کارها، فرصت‌های مختلفی برای مشهور کردن نام تجاری و هدف قرار دادن مشتریان در بازار دارند. یکی از این موارد درک صحیح از قصد کاربران از جستجوی یک کلمه‌ی کلیدی است.

اولین گام در این راه، آشنایی با سه دسته‌ی اصلی عبارات جستجو شده است.

جستجوی عبارات ناوبری

آیا تا به حال در مرورگر خود «Google.com» یا «Facebook.com» را تایپ کرده‌اید؟ یا فقط «google» و «facebook» را نوشته‌اید؟ این یک مثال ساده از عبارات ناوبری است. در این حالت جستجو به قصد ورود مستقیم به یک وبسایت خاص و یا یک صفحه‌ی خاص انجام می‌شود.

تا همین چند سال پیش برای رفتن به سایت گوگل و فیسبوک باید عبارات «www.google.com»  و «www.facebook.com» را تایپ می‌کردید اما گوگل با افزودن امکان جستجو به محل وارد کردن آدرس در مرورگر کروم، این روش را متحول کرد. این تغییر به سرعت توسط سایر مرورگرها نیز اعمال شد و حالا دیگر از تایپ «www.» و «.com» خبری نیست.

دو موضوع مهم در جستجوی عبارات ناوبری وجود دارد، این دو مورد عبارتند از:

  1. عبارات ناوبری ترافیکی ارزشمند را برای برند یا کسب و کار جستجو شده ایجاد می‌کند، بنابراین مطمئن شوید که سایت شما از این طریق در نتایج جستجو باشد.
  2. در این حالت فرصت خوبی وجود دارد که نام تجاری شما در کنار سایر کسب و کارها قرار گیرد، با آن‌ها رقابت کند و حتی یک کلیک را هم به دست آورد! حتی می‌توانید ترس، بی‌اعتمادی و تردید نسبت به نام تجاری رقیب را ایجاد کنید. جستجوی بومی و یا استفاده از بخش‌های تجاری موتورهای جستجو در این مورد کمک می‌کند.

جستجوی عبارات اطلاعاتی برای بالا بردن رتبه سئو

این مورد از نظر میزان حجم جستجو، بیشترین مقدار را دارد. گستره‌ی وسیعی از عبارات جستجوی بالقوه در این دسته وجود دارد، کسب و کار، بازار، سلامت، اقتصاد و بسیاری دیگر از زمینه‌ها. در جستجوی اطلاعاتی، یافتن اطلاعات مورد نظر، هدف اصلی است. تقریباً همه‌ي کسب و کارها در جستجوی اطلاعاتی فرصت موفقیت دارند.

از دیدگاه تجاری، در جستجوی عبارات اطلاعاتی، هدف تشخیص عبارت جستجو شده‌ی مرتبط با محصول یا خدمات ارائه شده است. در این زمینه باید محتوایی را تولید کرد که به سؤالات کاربر پاسخ داده و اطلاعات لازم برای موضوع مورد نظر را فراهم کند. به این صورت شما در صدر نتایج موتور جستجو برای مخاطبان بالقوه خواهید بود. به عنوان مثال:

  • سئو چیست؟
  • بالا بردن رتبه سئو با چه روش هایی انجام می شود؟
  • نکاتی از سئو برای کلمات کلیدی
  • ایده‌های بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک در صنعت مورد نظر شما

فرصت اصلی در این مورد قرار گرفتن در مقابل مخاطب و آشنایی او با نام تجاری، اعتبار سازی و افزایش ترافیک وبسایت است.

استراتژی محبوب در این مورد، استفاده از بازدید سایت برای ایجاد فهرستی برای بازاریابی و بهره گیری از آن برای تبلیغ محصول یا خدمات است.

به یاد داشته باشید که جستجو کننده ممکن است برای خرید آنچه شما می‌فروشید آماده نباشد و این اشکالی ندارد. تلاش کنید که نام تجاری خود را بسازید تا زمانی که او آماده بود، محصول یا خدمات شما را خریداری کند.

جستجوی عبارات تجاری و معاملاتی

عبارات تجاری و معاملاتی به عملی که می‌خواهید انجام دهید اشاره دارد. این موارد گستره‌ی وسیعی از عبارات واضح مثل جستجوی لوله کش تا عباراتی پیچیده‌تر نظیر بهترین رستوران شهر یا خرید سامسونگ گلکسی را در می‌گیرد.

اعمالی مثل عضویت در خبرنامه، ثبت نام برای یک دوره‌ی آزمایشی رایگان و ساخت یک شبکه‌ی اجتماعی جدید، برخی از موارد در این زمینه هستند. چنین کلماتی ارزش تجاری بالایی دارند. بسیار مهم است که فقط به هدف قرار دادن کلمات کلیدی مربوط به این موضوعات بسنده نکرده و بر کمک به بازدید کننده برای رسیدن به هدفش از جستجو در سایت شما تمرکز کنید.

کلمات کلیدی مبهم و نتایج شخصی سازی شده

همه‌ی کلمات کلیدی از نظر محتوایی کاملاً واضح نیستند. مثلاُ عبارت «سئو» را در نظر بگیرید، اگر کاربری این عبارت را جستجو کند، به دنبال چه محتوایی می‌گردد؟

تعریف سئو؟

آموزش سئو؟

بالا بردن رتبه سئو ؟

بهبود سئو سایت؟

شرکت‌های انجام دهنده سئو سایت؟

در این مورد ممکن است جستجو کننده کاملاً در مورد موضوع جستجو شده مطمئن نباشد و به تازگی مطالعه درباره‌ی یک موضوع را آغاز کرده باشد.

با اینکه قصد کاربر از جستجو همواره مشخص نیست، اما گوگل صفحه‌ای شامل نتایجی را نمایش می‌دهد که گستره‌ای متنوع از جواب‌های بالقوه را پوشش می‌دهد. صفحه‌ی نتایج برای «سئو» شامل راهنمایی ابتدایی، تعریفی از سئو، چند آموزش ابتدایی و چند مقاله درباره‌ی بالا بردن رتبه‌ی سئو است. امیدواریم این مقاله در رایاسئو به شما کمک کرده باشد تا قدمی در زمینه بهبود سئو سایت خود بردارید. توجه به هدف جستجو گر و تولید محتوا در راستای چیزی که وی به دنبال آن میگردد کمک شایانی در بالا بردن رتبه‌ی سئو به شما میکند.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn