چگونه اهداف سئو هوشمندانه برای گروه، آژانس یا پروژه خود تعیین کنیم؟

آیا مطمئن هستید که اهداف سئوی فعلی شما بهترین موارد برای سازمان شما هستند؟ بسیار مهم است که اهداف سئوی شما در راستای هدف‌های کاری و تجاری شما باشد. به همین دلیل نیازمند ابزارهایی هستید که موفقیت سئوی خود را ارزیابی کرده و نقاط ضعف و قوت آن را بشناسید. در این مقاله که به کمک تیم رایاسئو تهیه شده است به بررسی روش‌هایی برای تعیین صحیح و هوشمندانه‌ی اهداف سئو برای تیم کاری شما پرداخته و دو مثال از روند کار کسب و کارهای مختلف در این عرصه را بررسی خواهیم کرد.

اهداف سئو  را از کجا شروع کنیم:

اولین مشکلی که در این کار به ذهن خطور می‌کند، شروع کار است. با فکر به اینکه اهداف سئوی شما چه باید باشد کار را شروع نکنید. زمانی که با اعضای تیم سئوی خود مشغول همفکری هستید و یا از مشاورانتان مشورت می‌گیرید، نباید به اهداف سئو فکر کنید؛ بلکه موارد دیگری برای شروع وجود دارند.

 • با اهداف شرکت شروع کنید. در فصل پیش رو چه برنامه‌ای برای شرکت خود دارید و می‌خواهید به چه هدف‌هایی برسید؟
 • اهداف تجاری. از مورد قبلی شروع کنید و پیش بینی کنید که چگونه حضور در بازار به دستیابی به اهداف شرکت به شما کمک می‌کند. بنابراین اگر هدف شرکت افزایش فروش است، کارهای لازم برای حضور در بازار چه چیزهایی است. آیا برای فروش بیشتر نیاز دارید که در بالای صفحه‌ی نتایج جستجوی گوگل باشید؟ آیا باید ترافیک بیشتری داشته باشید؟ آیا باید بازدید کنندگان سایت را به نحوی دوباره به سایت بازگردانید؟ و… اهداف سئو باید مستقیماً با اهداف شرکت در ارتباط باشند، به طوری که هر یک از کارکنان سازمان شما به شکلی واضح از وظایف خود آگاه باشند.
 • اهداف سئو. در مرحله‌ی بعد، ببینید که چگونه سئو راه شما را برای رسیدن به اهداف تجاری هموار می‌کند. به عنوان مثال اگر هدف شما رسیدن به رتبه‌ی بالایی در جستجوی گوگل باشد، سئو کمک شایانی به کار شما خواهد کرد. اگر هدف شما بازگرداندن بازدید کنندگان به سایت باشد، هدف شما از تقویت سئو کلمات کلیدی خاص دارای ارزش تجاری خواهد بود.
 • معیارهای خاص برای بررسی و بهبود سئو. برای آنالیز و بهبود مداوم اهداف سئو انتخاب شده، بهتر است که معیارهایی خاص و قابل بررسی را انتخاب کنید.

معیارهای قابل بررسی اهداف سئو

در دنیای سئو، چیزهای زیادی برای اندازه گیری مستقیم وجود ندارد، بنابراین باید از معیارهایی که در دسترس هستند بهترین استفاده را داشته باشیم. مهم‌ترین و در دسترس‌ترین معیارهای موجود عبارتند از:

 1. رتبه. رتبه‌ی سایت به سه طریق قابل بررسی است، جهانی، کشوری و محلی. هر یک از این راه‌ها، رویکردی مناسب برای دستیابی به اهداف سئو شما را در اختیارتان قرار می‌دهد.
 2. بازدیدهای جستجوی ارگانیک. با بررسی ورودی موتورهای جستجو، میزان بازدید ناشی از جستجوی ارگانیک قابل بررسی است.
 3. تقسیم جستجوها به دو دسته‌ی بر اساس نام تجاری و بودن نام تجاری و مقایسه‌ی آن‌ها. این مورد نسبت به موارد قبلی چالش برانگیزتر است، زیرا برای دستیابی به اطلاعات آن نیاز به استفاده از ابزارهای تجاری و پرداخت هزینه است.
 4. مالکیت صفحه‌ی نتایج موتورهای جستجو (SERP). یکی از راه‌های دسترسی کاربران به سایت شما، صفحه‌ی نتایج موتورهای جستجو است. بنابراین آگاهی از عبارات پر جستجو و نتایج موجود در این صفحه برای شما حیاتی است. ممکن است سایت شما به گونه‌ای در صفحه‌ی نتایج موتورهای جستجو نمایش داده شود که مورد قبول شما نباشد و یا آنچه که مورد نظر شماست در این صفحه دیده نشود. آگاهی از وضعیت سایت در صفحه‌ی نتایج موتورهای جستجو نقشی کلیدی در موفقیت شما دارد و به طور مستقیم با بررسی SERP قابل بررسی است.
 5. حجم جستجو. برای کسانی به طور سنتی و با استفاده از صفحات وب به دنبال افزایش شهرت نام تجاری خود هستند، حجم جستجو معیاری مناسب و کاربردی است. با استفاده از ابزارهایی نظیر Google Trends، کارزارهای تبلیغاتی Google Adwords و Moz Keyword Explorer می‌توانید حجم جستجو را بررسی کنید.
 6. پیوندها و معیارهای پیوند. این مورد با بررسی رشد و افول پیوندها در بازه‌های زمانی مختلف قابل بررسی است. این معیار با بررسی تعداد پیوند به دامنه‌ی اصلی سایت و تعداد کل پیوندها به سایت قابل محاسبه است.
 7. ترافیک ارجاعی. آخرین مورد که البته کم اهمیت‌ترین مورد نیست، یکی از موضوعاتی است که اکثر کارزارهای سئو به آن توجه ویژه‌ای دارند؛ ترافیک ارجاعی. ترافیک ارجاعی، ترافیکی است که از پیوندهای ساخته شده به سایت باز می‌گردند. بنابراین با مشاهده‌ی ترافیک ارجاعی و چیزهایی که آن را ارجاع می‌دهند، سئوی صفحات مورد نظر را بررسی کنید.

فراموش نکنید هدف از معرفی این معیارها، به کار بردن آن‌ها برای دستیابی به اهداف سئویی است که بر اساس اهداف تجاری و شرکتی شما تعیین شده است.

مثال اول

اولین کسب و کاری که اهداف سئوی آن را بررسی می‌کنیم، یک شرکت تولید کفش است. اهداف این شرکت بر اساس مراحل فوق به شرح زیر است.

 • رشد فروش آنلاین. هدف اصلی شرکت در سال جاری، رشد فروش آنلاین به بیش از 30 درصد است.
 • افزایش 50 درصدی ترافیک سایت. این مورد هدفی تجاری است که پایه‌ای مناسب برای اهداف سئو است و البته از طریق سئو قابل دسترس است.
 • افزایش 70 درصدی جستجوی ارگانیک. برای دستیابی به چنین رقمی نیاز به اعمال تغییراتی در روند کار شرکت است.

– الف. ارتقاء کمی و کیفی محتوای وبلاگ شرکت.

– ب. ساخت و راه اندازی صفحات جدیدی برای محصولات که دارای جزییات بیشتری باشند، بهینه‌تر باشند و اهداف مناسبی برای جستجو باشند.

– ج. ساخت منابعی جدید که محتوای بیشتری داشته باشند.

– د. افزایش قدرت دامنه و پیوندهای سایت.

چنین مواردی، نمونه‌ای خوب از اهداف هوشمندانه برای سئو است. شاید در نگاه اول این هدف‌ها چندان با هدف‌های اصلی شرکت هم راستا به نظر نرسد اما برای موفقیت در سئو باید بتوانید افراد را برای سرمایه گذاری در کار شما و نیز خرید محصولاتتان مجاب کنید.

حالا نوبت به معرفی معیارهای بررسی پیشرفت هدف‌ها است:

 • کیفیت محتوا و بازدیدهای ناشی از جستجو، با استفاده از کیفیت محتوای تولید شده و بازدیدهای انجام شده‌ای که از جستجوها ناشی می‌شوند قابل بررسی است. این آمار بر اساس میانگین بازدید صفحات تولیدی قابل مقایسه است.
 • رتبه‌بندی و ترافیک ارگانیک، راهی عالی برای بررسی صفحات محصولات و روند دستیابی به اهداف تعیین شده است.
 • رشد پیوندها، رتبه و ترافیک، معیاری مناسب برای بررسی صفحات منبعی است که به تازگی ساخته شده است.
 • پیوند به دامنه‌ی اصلی به علاوه‌ی توزیع قدرت پیوند و امتیازات اسپم، معیاری مناسب برای بررسی وضعیت پیوندهای سایت است.

مثال دوم

این مثال، به طور کلی با مثال قبلی متفاوت است. در مثال دوم، کسب و کاری سنتی را بررسی می‌کنیم که به استفاده از صفحات غیر تجاری رابطه‌ی خوبی ندارد و فقط از چند صفحه برای تبلیغ کار خود استفاده می‌کنند. مثال دوم ما یک گروه تئاتر است.  گروه تئاتر مورد نظر ما فقط در یک منطقه از کشور به اجرای نمایش می‌پردازند و معمولاً فقط از یک سالن تئاتر استفاده می‌کنند. شیوه‌ی کار آن‌ها به این گونه است که کتاب‌ها و نمایشنامه‌های مشهور به روی صحنه می‌برند.

اهداف چنین گروهی، البته بر اساس نظر شخصی من، این گونه خواهد بود:

 • جذب بینندگان تئاتر از سایر مناطق کشور. هدفی که با جذب بینندگان دائمی تئاتر از مناطق همسایه آغاز می‌شود و در بهترین حالت به کل کشور اشاعه پیدا می‌کند.
 • دستیبابی به ترافیک بیشتری از کاربران در مناطق هدف. از آنجا که سایت این گروه دارای صفحات زیادی نیست، اهداف سئوی متفاوتی را باید در نظر بگیریم.

– الف. ساخت صفحات فرود بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربر و پیشنهاد تخفیف به کاربران شهرهای مختلف.
– ب. درخواست از منتقدین برای نقد نمایش‌های گروه و استفاده از نقدهای منتشر شده توسط منتقدین در سایت‌های دیگر برای دریافت ترافیک بیشتر.

– ج. انتشار نقدهای غیر رسمی به عنوان محتوا در وبلاگ‌های منتقدین.

– د. ساخت صفحاتی محتوایی درباره‌ی کتابی که به عنوان نمایش نامه برای نمایش‌های گروه استفاده می‌شود. این کار روشی مناسب برای افزایش ترافیک از سراسر کشور و جذب هواداران کتاب مورد نظر است.

معیارهای مورد نیاز برای دستیابی به اهداف فوق نیز به شرح زیر هستند:

 • رتبه بندی محلی با استفاده از Mox Pro و یا سایر ابزارهای موجود، راهکاری مناسب برای بررسی کاربران، بر اساس موقعیت جغرافیایی آن‌ها است.
 • رتبه بندی محلی بازدیدهای دریافتی از نقدهای منتقدین، نیز با استفاده از بررسی بازدیدهای ورودی صفحات قابل بررسی است.
 • رتبه بندی محلی بازدیدهای دریافتی از وبلاگ منتقدین.
 • رتبه بندی محلی و ملی بازدیدهای ارگانیک.
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn