حذف صفحات ایندکس شده سایت شما از نتایج گوگل و راه‌های بازیابی آن

اگر صفحات ایندکس شده‌ سایت شما به صورت ناگهانی در گوگل حذف شده است و ورودی‌های شما از گوگل به شدت کاهش یافته است، با خواندن این مقاله که توسط رایاسئو تهیه شده است، عوامل حذف صفحات ایندکس شده و راه‌های بازیابی آن را خواهید شناخت.

یک نفس عمیق بکشید و نگران نباشید، زیرا همواره احتمال حذف صفحات ایندکس شده سایت از موتور جستجوی گوگل وجود دارد، همانطور که راه‌هایی برای بازیابی صفحات ایندکس شده نیز وجود دارد. البته بازگشت به رتبه‌ی پیشین سایت کمی زمان ‌بر است اما غیر ممکن نیست.

اولین مرحله برای بازیابی صفحات ایندکس شده، حذف شده، یافتن علت حذف صفحات از نتایج گوگل است.

چرا گوگل صفحات ایندکس شده شما را حذف می‌کند؟

گوگل به طور عمومی به دو دلیل صفحات ایندکس شده سایت شما را حذف می‌کند:

  • گوگل به صورت دستی سایت شما را حذف کرده است.
  • کاربری به طور تصادفی کدی اشتباه را در سایت شما قرار داده که باعث حذف صفحات ایندکس شده شما شده است.

اگر گوگل به صورت دستی صفحات ایندکس شده شما را حذف کرده باشد، پیامی به همین مضمون در کنسول جستجوی گوگل وجود خواهد داشت. مهم‌ترین علت این اتفاق، نقض قوانین، پایین بودن کیفیت تولید محتوا با توجه به قوانین گوگل است که مجازات آن حذف از نتایج گوگل خواهد بود.

این مقاله به معرفی اجمالی دلایل و راهکارهای مقابله با حذف صفحات ایندکس شده در گوگل می‌پردازد.

لینک‌های غیرطبیعی به / در سایت شما

این مورد ناشی از موارد مختلفی است:

  • مطالب ارسالی کم کیفیت توسط نویسندگان میهمان
  • در بازه‌ی زمانی کوتاه لینک‌های ورودی زیادی داشته باشید. در این حالت گوگل فکر می‌کند که شما لینک خریداری کرده‌اید.
  • نظرات وبلاگی اسپم.
  • تبادل لینک بیش از حد.

راهکار

اگر گوگل شما را به خاطر لینک‌های غیرطبیعی و به صورت دستی حذف کرده است، اولین کار این است که بک لینک‌های خود را بررسی کنید. طی این فرآیند بایستی لینک‌های طبیعی و مرتبط را از لینک‌های غیر طبیعی و اسپم تفکیک کرده و مشخص کنید. در پایان فهرستی از لینک‌های غیرطبیعی که اجازه‌ی ورود به سایت شما ندارند تهیه کرده و برای گوگل ارسال کنید. پس از آن گوگل هم مجازات شما را لغو خواهد کرد.

مشکلات محتوایی: نوشته‌های تکراری، کم حجم، خودکار و غیر اصیل

ایجاد این گونه از مطالب محتوایی نقض قوانین گوگل است. محتوای کم حجم، مبهم بخشی از مواردی هستند که جزو زیر گروه، همین دسته قرار می‌گیرند. همچنین متون دارای مشکلات لغوی و دستوری نیز تأثیر منفی بر رتبه و سئوی سایت شما دارند.

راهکار

اگر شما از متونی که به صورت خودکار ساخته می‌شوند و یا متون غیر اصیل استفاده می‌کنید، پس از صفحاتی که این مشکل را دارند آگاهید.

از سویی دیگر اما یافتن صفحاتی که محتوای کم حجمی دارند و یا محتوای آن‌ها تکراری است، کمی سخت است. برای این کار می‌توانید از سایت های بررسی کننده سئو نظیر Deep Crawl، Screaming Frog و Site Bulb برای یافتن این صفحات استفاده کنید. پس از یافتن صفحات مورد نظر، وقت بگذارید و صفحات مربوطه را در هم ادغام کرده و یا صفحات با محتوای کم حجم را حذف کنید.

نهایتاً درخواست تجدید نظری برای گوگل ارسال کنید.

پنهان کاری

اگر محتوا و آدرس‌های شما به گونه‌ای باشد که دو نوع مختلف از محتوا را برای موتور جستجو و کاربران نشان دهد، مجازات پنهان کاری برای سایت شما در نظر گرفته می‌شود. نتیجه‌ی این مجازات حذف صفحات ایندکس شده شما از گوگل است.

راهکار

گاهی اوقات چنین مشکلاتی ناشی از تخلف شما نیست.

به عنوان مثال اگر سایت شما دارای صفحاتی باشد که محتوا را پس از دریافت حق اشتراک از بینندگان ارائه می‌دهد، ممکن است شامل مجازات پنهان کاری شوید. در این صورت باید ساختار سایت خود را بر اساس JSON-LD طراحی کرده و محتوای مخفی را مشخص کنید. گوگل دستورالعملی خاص برای چنین مواردی دارد.

یکی دیگر از مواردی که ناشی از تخلف شما نیست، هک شدن سایت است. هکرها عموماً از روش های پنهانی برای فرستادن کاربران شما به وبسایت ‌های اسپم استفاده می‌کنند.

این مشکل نیز به راحتی با انجام یک اسکن امنیتی بر روی سایت قابل شناسایی و رفع است. پس از پاکسازی و رفع مشکلات سایت، لازم است که یک درخواست تجدید نظر برای گوگل ارسال کنید.

ساختار نشان‌دار اسپم‌گونه

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، راهنمای جامعی برای داده‌های ساختار یافته وجود دارد. عدم پیروی از این راهنما، عامل دیگری برای حذف دستی صفحات ایندکس شده از نتایج گوگل است.

راهکار

اگر پیام حذف دستی صفحات ایندکس شده به دست شما رسیده است، نخستین گام شما برای رفع مشکل بررسی عوامل مرسوم حذف دستی داده‌های ساختار یافته و تلاش برای رفع آن است.

سایر دلایل حذف صفحات ایندکس شده‌ سایت

اگر هیچ یک از موارد بالا در مورد سایت شما صادق نیست، پس این امکان وجود دارد که فقط به دلیل بدشانسی سایت شما حذف شده باشد.

حالا زمان این است که از خود بپرسید:

آیا از گوگل خواسته‌اید که سایت شما را حذف کند؟

اگر به صورت تصادفی در یکی از صفحات سایت، از دستور noindex استفاده کرده باشید، گوگل صفحه‌ی شما را ایندکس نخواهد کرد.

برای رفع این مشکل کافی است کدهای قسمت سربرگ سایت خود را بررسی کنید. در این حالت کدی به صورت زیر مشاهده خواهید کرد:

<meta name=”robots” content=”noindex”/>

 

راهکارهای ویژه برای سایت‌های وردپرسی

تنظیمات سایت خود را بررسی کرده و مطمئن شوید که به گوگل امکان بررسی و کنکاور در سایت خود را داده‌اید.

از بخش تنظیمات به قسمت خواندن بروید. در میانه‌های صفحه بخش قابل مشاهده بودن برای موتورهای جستجو (Search Engine Visibility) را مشاهده خواهید کرد. مطمئن شوید که این مورد انتخاب نشده باشد.

آیا دامنه‌ی شما منقضی شده است؟

اگر دامنه‌ی سایت شما منقضی شده باشد و آن را تمدید نکرده باشید، صفحات ایندکس شده شما از نتایج گوگل ناپدید می‌شود.

راهکار

استفاده از یک یادآور در تقویم و یا استفاده از نرم افزارهای یادآوری موجود در سیستم عامل‌های مختلف برای چند روز یا هفته پیش از منقضی شدن دامنه‌ي سایت یکی از این روش ها می باشد.

آیا سرور شما از دسترس خارج شده است؟

اگر سایت شما به مدت زیادی از دسترس خارج شود، این امکان وجود دارد که گوگل صفحات ایندکس شده‌ شما را حذف کند.

راهکار

از یک سایت نمایش وضعیت سایت استفاده کرده و وضعیت در دسترس بودن وبسایت خود را بررسی کنید.

همچنین ابزارهای تجاری دیگری نظیر StatusCake وجود دارند که با هزینه‌ای مناسب امکان بررسی زمان در دسترس بودن سایت را فراهم می‌کنند.

آیا گوگل به تازگی الگوریتم‌هایش را تغییر داده است؟

اگر گوگل اخیراً به روز رسانی جدیدی را برای الگوریتم‌هایش منتشر کرده است، ممکن است دلیل ایجاد این مشکل برای سایت شما باشد. به روز رسانی جدید گوگل را بررسی کنید و بخش‌هایی که سایت شما از آن پیروی نمی‌کند را بیابید.

راهکار

بهترین روش رفع مشکل در این شرایط استفاده از ابزارهای بررسی تغییرات الگوریتم گوگل است. یکی از بهترین منابع رایگان برای این کار، The Panguin Tool است.

مراحل لازم پس از رفع مشکلات وبسایت:

  • ارسال درخواست تجدید نظر (در صورتی که سایت شما به صورت دستی حذف شده است). اگر سایت شما به دلیل رعایت نکردن راهنمای کیفی تولید محتوای گوگل به صورت دستی حذف شده است، برای ایندکس شدن مجدد باید یک درخواست تجدید نظر برای گوگل ارسال کنید. پیش از ارسال درخواست از حذف همه‌ی عوامل مشکل ساز اطمینان حاصل کرده و اطلاعات مربوط به شیوه‌ی رفع مشکل را ثبت کنید.
  • ارسال نقشه‌ی سایت به گوگل. اگر سایت شما به دلایل دیگری نظیر از دسترس خارج شدن سرور حذف شده است، برای ایندکس شدن مجدد باید نقشه‌ی سایت خود را دوباره برای گوگل ارسال کنید.
  • همزمان به دنبال راهکاری جدیدی برای جذب ترافیک باشید. شبکه‌های اجتماعی روشی مناسب برای جذب ترافیک، علاوه بر ترافیک حاصل از موتور جستجو، برای سایت شما هستند. به علاوه حضور و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی عاملی برای بهبود رتبه‌ی سایت شما در نتایج موتور جستجو نیز هست.
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn