10 راه ساخت بک لینک برای وبسایت شما

بک لینک به لینک های موجود در سایت‌هایی گفته می‌شود که شما را لینک کرده‌اند. برای بسیاری از موتورهای جستجو این موضوع بسیار مهم است، بنابراین با داشتن بک لینک‌های بیشتر ترافیک ارگانیک بیشتری دریافت خواهید کرد.

از آنجا که ترافیک حاصل مستقیماً به کیفیت بک لینک‌های سایت شما بستگی دارد، وبسایت‌های معتبرتری که سایت شما را لینک کرده‌اند، اثر بیشتری بر رتبه و ترافیک دریافتی شما دارند.

البته باید به رتبه‌بندی گوگل هم توجه ویژه‌ای داشته باشید. خزنده گوگل برای درک ارتباط صفحات شما با صفحات دیگر و دلیل ارتباط آن، به بک لینک‌های سایت شما توجه می‌کند. قطعاً صدها فاکتور مختلف برای رتبه بندی سایت شما وجود دارد، اما بک لینک‌ها مهم‌ترین مقیاس برای سئو سایت هستند.

نیاز به گفتن نیست که بک لینک‌های با کیفیت به سختی به دست می آیند، اما نباید اینگونه باشد. در واقع چندین راه هوشمندانه برای ساخت یا کسب بک لینک از سایت‌های معتبر وجود دارد. امروز در رایاسئو با 10 مورد از آن‌ها آشنا می‌شویم.

 1. روش ساخت لینک شکسته

من روش ساخت لینک شکسته را خیلی دوست دارم چون راهکاری عالی برای ساخت بک لینک ‌های یک طرفه است. روش انجام این تکنیک به این صورت است که به وبمستر یک سایت معتبر لینک شکسته‌اش را گزارش می‌دهید. در همان زمان به سایر وبسایت‌ها هم توصیه می‌کنید که این لینک را جایگزین کنند. در تمامی این موارد در پیام‌های ارسالی به نام سایت خود اشاره می‌کنید. از آنجا که شما در حق وبمستر سایت با گزارش لینک شکسته لطف کرده‌اید، احتمال بالایی وجود دارد که وبمستر سایت به شما بک لینک بدهد.

برای استفاده از روش لینک شکسته ابتدا سایت‌های مرتبط با محتوای سایت خود را پیدا کنید. برای این کار از روش های زیر در جستجوی گوگل استفاده کنید:

 • کلمه‌ی کلیدی شما + لینک
 • کلمه‌ی کلیدی شما + منبع
 • کلمه‌ی کلیدی و آدرس اینترنتی صفحه

 1. بک لینک‌های حاصل از اینفوگراف‌ها

اینفوگراف یا اینفوگرافیک یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای بالا بردن ترافیک و کسب بک لینک است. همچنین اینفوگراف‌ها به خاطر درک آسان و اشتراک گذاری سریع نیز بسیار کاربردی هستند. همه‌ی افراد به داده‌های بصری علاقه دارند. به همین دلیل است که اینفوگراف‌ها به طور مداوم در حال رشد هستند.

نکته‌ی اساسی در این مورد، دقت در انتخاب اینفوگرافیک است. هر یک از اینفوگراف‌ها باید داستانی منحصر بفرد و جذاب را برای مخاطبین روایت کند. برای انتخاب کردن، عنوان‌هایی که در حال حاضر پر طرفدار هستند را دنبال کنید تا بفهمید که مردم به چه چیزی علاقه‌مند هستند. سپس اینفوگراف خود را با استفاده از داده‌های آماری بسازید.

برای شروع تحقیق کنید و داد‌های مربوط به محتوا را بیابید، سپس کسی را پیدا کنید که محتوای بصری شما را طراحی کند. زمانی که اینفوگراف شما آماده شد، امکان اشتراک گذاری آسان آن را فراهم کنید. می‌توانید به کاربران کدهای آماده برای قرار دادن اینفوگراف در سایتشان ارائه دهید. علاوه بر این منابع زیادی وجود دارند که می‌توانید اینفوگراف خود را برای آن‌ها ارسال کنید. برای مثال در این مقاله فهرست بیش از 100 محل برای ارسال اینفوگراف شما آورده شده است.

آخرین کار که البته کم اهمیت‌ترین مورد هم نیست، استفاده از ایمیل برای ارسال اینفوگراف به کسانی است که به اینفوگراف‌های مشابه لینک شده‌اند یا آن‌ها را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذشته‌اند. اگر کسی اینفوگراف شما را دوست باشد به شما لینک خواهد داد.

 1. استفاده از مقالات مهمان

وبلاگ نویسی به صورت مهمان یکی از تأثیرگذارترین راه‌ها برای کسب مخاطبان جدید است. با انتشار مقاله در سایر سایت‌های محبوب، محتوای شما در دسترس خوانندگان جدید قرار می‌گیرد. برخی اوقات موضوع فقط به دست آوردن بک لینک نیست، بلکه با این کار شهرت آنلاین شما بیشتر شده و دنبال کنندگان شما در شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌یابند.

وبلاگ نویسی مهمان در به دست آوردن ارتباطات و گسترش تعداد مخاطبان مؤثر است. اگر به ارسال مقاله‌ی مهمان شک دارید، این نکته را در نظر بگیرید که حتی گوگل هم مقالات مهمان را برای وبلاگ گوگل آنالیتیکس می‌پذیرد.

برای انتخاب سایت انتشار مقاله‌ی مهمان، این دو نکته‌ی مهم را در نظر بگیرید:

 • سایت‌هایی که افراد تأثیر گذار در آن به صورت مهمان مقاله می‌نویسند را پیدا کرده و تلاش کنید که برای آن‌ها مقاله نویسی کنید.
 • از شبکه‌های اجتماعی برای یافتن موارد دیگر استفاده کنید.

 1. رقبای خود را زیر نظر بگیرید

اگر برای به دست آوردن ترافیک ارگانیک جدی هستید، آشنایی به روز با استراتژی‌های فروش آنلاین رقبای شما حیاتی است. باید رفتار رقیبانتان را در شبکه‌های اجتماعی زیر نظر بگیرید و تکنیک‌های کسب و ساخت لینک و نیز روش‌های تولید محتوای تجاری آن‌ها را بررسی کنید.

 • برای خود هشداری قرار دهید که در صورت ارسال محتوای جدید توسط رقیبتان به شما اطلاع دهد.
 • از زمان و عنوان بک لینکی که رقبای شما ساخته و یا کسب کرده‌اند آگاهی پیدا کنید.

 

 1. ساخت لینک داخلی

لینک‌های داخلی فاکتوری کلیدی در موفقیت یک وبلاگ هستند. با دارا بودن ساختاری مناسب برای لینک‌های داخلی، می‌توانید به کاربران در استفاده از سایت خود کمک کرده و تجربه‌ی کاربری آن‌ها را بهبود ببخشید.

برای ساخت لینک‌های داخلی، خصوصاً اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، ابزارهای خودکار بسیاری وجود دارد اما بهتر است این کار را به صورت دستی انجام دهید. مت کاتس، از متخصصان مایکروسافت معتقد است که به هر دو دلیل کارایی و سئو بهتر است تعداد لینک‌های داخلی از 100 مورد بیشتر نباشد.

 1. محتوای خود را تبلیغ کنید

حتی بهترین محتواها هم بدون تبلیغ درست بک لینک به دست نمی‌آورند. باید مطالب عالی خود را به گوش همه برسانید و آن را به مخاطبان مختلف ایمیل کنید.

یکی از بهترین استراتژی‌های انجام این کار برای محتوای وبلاگ‌ها و سایت‌ها، استفاده از رویدادهای هفتگی و ماهیانه‌ی roundup است. برای این کار«کلمه‌ی کلیدی مورد نظر + roundup» را در گوگل جستجو کنید. مطمئن شوید که نتایج را برای هفته یا ماه گذشته انتخاب کرده‌اید. سپس برای وبمستر سایت مقابل معرفی کوتاهی از سایت خود را بفرستید. همراه با پیام خود، لینک یکی از بهترین صفحات سایت خود را نیز ارسال کنید. اگر مورد ارسالی از سوی شما به نظر آن‌ها جذاب باشد، در roundup هفتگی بعدی خود شما را لینک می‌کنند.

 1. نظرات تأییدی (testimonials) بنویسید

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای به دست آوردن بک لینک‌های با کیفیت، نوشتن نظرات تأییدی و تمجید از سایت‌هایی است که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کنید. با صرف فقط چند دقیقه، می‌توانید بک لینک از سایتی معتبر برای سایت خود به دست آورید. از آنجا که شما یکی از مشتریان محصول ارائه شده توسط آن سایت هستید، امکان بسیار زیادی وجود دارد که با استفاده از نظرات تأییدی تبادل لینک کنید.

 1. با روزنامه‌نگاران و وبلاگ نویسان مهم ارتباط برقرار کنید

برای کسب لینک به وبسایت، باید به همه‌ی دنیا کسب و کار خود را معرفی کنید. چه کاری بهتر از اطلاع رسانی محتوای روزانه خود به روزنامه نگاران و افراد تأثیر گذار با ارسال ایمیل است؟ پیدا کردن آدرس ایمیل افراد می‌تواند چالش برانگیز باشد اما دلیلی برای نا امیدی وجود ندارد. با جستجو در صفحات اجتماعی و سایت‌های این افراد ایمیل آن‌ها را خواهید یافت. همچنین با جستجوی نام افراد مورد نظر در ابزارهایی نظیر Voilanorbet، thrust.io و Emailfinder.io نیز می‌توانید ایمیل آن‌ها را پیدا کنید.

 1. حمایت مالی کنید

با کمک مالی و حمایت از سایت‌های خیریه می‌توانید بک لینک به دست آورید. این روش ساده و مستقیم است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که سایتی را در زمینه‌ی کاری خود پیدا کنید که حمایت مالی شما را می‌پذیرد و به سایت کمک کننده لینک می‌دهد.

    10. مصاحبه کنید

مصاحبه‌های آنلاین در حال حاضر بسیار پرطرفدار هستند و راهی عالی برای به دست آوردن بک لینک به شمار می‌روند. زمانی که در زمینه‌ی کاری خود معتبر باشید، از شما برای مصاحبه دعوت می‌شود. اما تا زمانی که به این مرحله برسید، سایت‌های مصاحبه‌ی آنلاین را پیدا کرده و از آن‌ها درخواست مصاحبه کرده و در رابطه با تخصص خود به آن‌ها بگویید.

امیدرواریم این ده قدم که در رابطه با بک لینک توسط سایت رایاسئو برای شما فراهم شده است، به شما کمک کند تا بک لینک های مفیدی را به دست آورید و سئوی سایت خود را ارتقاء دهید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn